Uzależnienie wiąże się z charakterystycznym przymusem przyjmowania substancji lub wykonywania pewnych czynności. Osoba uzależniona doświadcza trzech podstawowych mechanizmów uzależnień. 

  1. Nałogowe regulowanie uczuć jest odpowiedzialne za powstawanie głodów. Po spożyciu substancji lub wykonaniu czynności następuje chwilowa ulga, lecz gdy substancja przestaje działać człowiek wraca myślami do problemów i znów pojawiają się głody. Terapia uzależnień ma na celu wypracowanie sposobu radzenia sobie w sytuacjach problemowych by nie dopuścić do głodów a w przypadku ich wystąpienia umiejętnego poradzenia sobie z nimi. 
  2. Iluzja i zaprzeczenie zaburza u osoby uzależnionej funkcje poznawcze. Ten mechanizm nie pozwala zobaczyć problemów, jakich doświadcza osoba uzależniona. Często człowiek za powstawanie trudności obwinia innych lub sytuacje zewnętrzne. W terapii uzależnień ważne jest dostrzeżenie głównego problemu i przyznanie przed samym sobą własnej bezsilności. 
  3. Rozproszone i rozdwojone ja sprawia, że życiem osoby uzależnionej kieruje substancja a nie on sam. Terapia uzależnień pozwala na przywrócenie władzy nad własnym życiem. 

Terapia uzależnień opiera się na pracy nad zaletami jednostki, poprawą jakości życia oraz uwolnieniu od nałogu. Leczenie uzależnień pozwala na powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie oraz radzenia sobie ze stresem. Wyzwolenie od substancji zmniejsza szkodliwe skutki i wpływ nałogu na zdrowie fizyczne.

Terapia Uzależnień w Rzeszowie
terapeuta uzależnień Małgorzata Giermańska